اخبار, اخبار علمی

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال

آموزش-کار-با-مولتی-متر-دیجیتال

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال هیوکی

مولتی متر چیست

مولتی متر ابزاری کاربردی در اندازه گیری پارامترهای الکتریکی می باشد در مولتی مترها قابلیت اندازه گیری چندین پارامتر الکتریکی  به طور ترکیبی گنجانده می شود. یک مولتی متر ساده عمدتا توانایی اندازه گیری ولتاژ، جریان و مقاومت را دارد. مولتی متر ها عموما در دو نوع آنالوگ و دیجیتال دسته بندی می شوند. مولتی متر های آنالوگ که به مولتی متر عقربه ای نیز شناخته می شوند دارای یک اشاره گر متحرک و یک صفحه میکرو درجه بندی شده است. با وجود مولتی متر های دیجیتال با دقت بیشتر و محافظت بالاتر در مقابل نویز دیگر مدل های عقربه ای استفاده کمی دارند و جای خود را به مولتی متر دیجیتال با امکانات بیشتر داده اند.  

                                               مولتی متر آنالوگ هیوکی

مولتی متر دیجیتال

مولتی متر  های دیجیتال مقادیر اندازه گیری شده را به صورت ارقام  سون سگمنتی بر روی صفحه نمایش های خود نشان می دهد. غالبا مولتی متر های دیجیتال در کنار ارقام  مربوط به هر کمیت نام اختصاری آن را نیز نمایش می دهند.

                                                 مولتی متر دیجیتال هیوکی

برخی  از انواع پیشرفته مولتی متر ها توانایی اندازه گیری  فرکانس سیگنال متناوب و ظرفیت خازن دارند نیز و به وسیله مولتی متر دیجیتال  می توان پایه دیود و ترانزیستور  را مشخص کرد و از سالم یا معیوب بودن قطعه اطمینان حاصل کرد.در اصطلاح به  مولتی متر های معمولی، اوومتر    AVO meter نیز گفته می شود. چون در مدل های اولیه و ابتدایی از این تجهیز  فقط کمیت های  جریان بر حسب آمپر  Amperو  اختلاف پتانسیل بر حسب  ولت Volt همچنین مقاومت بر حسب اهمOhm  اندازه گیری می شد.

به هنگام  اندازه گیری کمیت ها و قبل از شروع به کار با مولتی متر ابتدا از وضعیت باطری دستگاه و سالم بودن پراب ها و سیم رابط اطمینان حاصل کنید.

مراحل نمایش افت باطری در مولتی متر هیوکی  DT4282 وDT4281  به ترتیب زیر است.

                                             مولتی-متر-دیجیتال-هیوکی

جهت تست  سیم های رابط آنها از طریق کانکتور ها به دستگاه متصل کرده، مولتی متر هیوکی را توسط کلید سلکتوری  روشن  نموده بر روی حالت تست اتصال کوتاه یا بیزر قرار دهید سپس  با اتصال رابط ها مطابق با شکل و شنیدن صدای بوق ممتد از سلامت رابط ها اطمینان حاصل کنید.

                                             مولتی-متر-دیجیتال-هیوکی

اندازه گیری ولتاژ AC

جهت اندازه گیری ولتاژ متناوب AC توسط مولتی متر هیوکی  کلید سلکتوری را مطابق شکل بر روی حالت اندازه گیری ولتاژ AC قرار دهید. سیم های رابط قرمز رنگ و مشکی را به ترتیب در حفره های مربوطه مطابق با مشخصات قرار دهید.  در مولتی متر هیوکی 4282DT رنج های اندازه گیری بر روی حالت بهینه قرار دارد  اما کاربر می تواند بنا به نیاز خود آن را تنظیم کند.

مولتی متر هیوکی در کنار نمایش مقدار ولتاژ متناوب ، فرکانس ولتاژ اندازه گیری شده را نیز نمایش می دهد.

                                         مولتی-متر-دیجیتال-هیوکی

اندازه گیری ولتاژDC

جهت اندازه گیری ولتاژDC  سلکتور را مطابق شکل تنظیم کرده . پراب ها در محل مورد نظر قرار می دهیم. دقت کنید در صورت اتصال صحیح رابط قرمز رنگ به پلاریته + و مشکی به – عدد نمایش  داده شده بر روی دستگاه مثبت و بلعکس منفی می باشد.

                                         مولتی-متر-دیجیتال-هیوکی

برای مشاهده ادامه آموزش کار با مولتی متر دیجیتال هیوکیDT4281 بروی لینک کلیک کنید.

جهت دانلود آموزش کامل کار با مولتی متر دیجیتال هیوکی بر روی لینک کلیک کنید.

جهت مشاهده مشخصات فنی،قیمت و خرید مولتی متر دیجیتال دقت بالا مدل HIOKI DT-4282 بر روی لینک کلیک کنید.

 

کلمات مرتبط:

آموزش فارسی کاربا مولتی متر , آموزش کار با مولتی متر , اندازه گیری ولتاژ AC , اندازه گیری ولتاژDC , کار با مولتی متر DT4281 , کار با مولتی متر هیوکی DT4281 , کار با مولتی مترDT4282 , مولتی متر آنالوگ , مولتی متر دیجیتال هیوکی, مولتی متر دیجیتال, مولتی متر هیوکی, قیمت مولتی متر.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *