فشار سنج الکتریکی چیست

فشار سنج الکتریکی چیست

فشار سنج الکتریکی و سنسور ها

فشار یک کمیت بسیار مهم در صنایع مختلف می باشد و بدین دلیل اندازه گیری دقیق و سریع آن از اهمیت زیادی برخوردار است، بگونه ای که برای تعیین نوع تجهیزات ابزار دقیق معمولا یکی از آیتم هایی که همواره مورد سوال است ، فشار سیستم و در نتیجه ماکزیمم فشار قابل تحمل آن می باشد. از اینرو همواره نیازمند تجهیزاتی هستیم تا با توجه به شرایط محیطی و استاندارد های مربوط بتوانند فشار سیستم را اعلام کنند، یک فشارسنج  الکتریکی (دیجیتال) ابزاریست که توانایی اندازه گیری فشار به صورت دیجیتالی با زمان پاسخ کم و با دقت بالا را داراست و می تواند فشار اندازه گیری شده را بر روی صفحه نمایش نشان دهد. از فشار سنج الکتریکی در صنایع مختلف کوچک و بزرگ، آزمایشگاهها، سیستم های گرمایشی، تهویه، بیمارستانها و … استفاده می شود. برخی از فشار سنج ها توانایی اندازه گیری و مقایسه فشار دو یا چند نقطه را دارند که به آنها فشارسنج تفاضلی یا فشارسنج دیفرانسیلی می گویند.

فشار سنج های دیجیتال برای اندازه گیری این کمیت نیاز به  سنسورهای خاصی  دارند که این سنسورهای فشار می ‌توانند براساس بازه اندازه ‌گیری، بازه دمای عملکرد و از همه مهمتر نوع فشار  تحت اندازه‌گیری دسته بندی شوند.

با توجه به نوع فشار، فشارسنج‌ها، به دسته های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

سنسور فشار مطلق(Absolute pressure sensor)

این سنسور فشار یک نقطه نسبت به خلاء کامل  یعنی صفر psi را اندازه گیری می‌ کند. فشار اتمسفریک (KPa101.325  (یا( psi 14.7) در سطح دریا نسبت به خلاء است.

سنسور فشار خلاء (Vacuum pressure sensor)

این سنسور فشار کمتر از فشار اتمسفر را در نقطه‌ای مشخص اندازه می گیرد. مرجع سنسور خلاء در صنعت متفاوت است که ممکن است موجب اشتباه شود. مثلا فشار نسبت به فشار اتمسفر (مانند اندازه‌ گیری فشار گیج منفی) و نیز فشار نسبت به فشار خلاء. 

 
سنسور فشار خلاء

سنسور فشار گیج (Gauge pressure sensor)

این سنسور دارای کاربردهای متفاوتی است چون  برای اندازه‌گیری فشار یک نقطه نسبت به فشار اتمسفر یک در نقطه ای دیگر کالیبره می شود. گیج فشار تایر نمونه ای از نشانگر فشار گیج است. هنگامی که گیج فشار تایر مقدار صفر psi را نشان می دهد فشار داخل تایر psi 14.7 است،  این فشار همان فشار یک اتمسفر است.

سنسور فشار گیج

سنسور فشار تفاضلی(Differential pressure sensor)

این سنسور اختلاف فشار بین 2 یا چند نقطه را که به عنوان ورودی معرفی می شوند را اندازه گیری می کند.

برای نمونه  این سنسورها جهت اندازه گیری افت فشار در فیلتر روغن، هم چنین برای اندازه گیری دبی یا سطح در مخازن به کار می رود.

 

سنسور فشار معین(Sealed pressure sensor)

این سنسور همانند سنسور گیج فشار عمل می کند با این تفاوت که در هنگام ساخت توسط سازنده برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار سطح دریا (در حدود 14.7Psi) کالیبره می شود.

این سنسورها  جهت اندازه گیری فشار در شرایط دمایی ثابت  و فشار بالا استفاده می شوند، به عنوان مثال در شرایط فشار بالا که دیافراگم قادر به تحمل آن نیست  استفاده از این سنسور متداول است.

                                          

کامبیز فتح آبادی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *