فشارسنج دیجیتال چیست

فشار سنج دیجیتال

فشارسنج دیجیتال Digital Pressure Gauge

اين فشار سنج ها در حقيقت از يك سنسور حساس از نوع استرين گيج  Strain Gage ساخته می شوند  كه به كمك مدار الكترونيكی خود که غالبا از نوع پل وتسون  است می تواند مقدار نيروی وارد شده بر سنسور را به صورت پارامتر الكتريكی و با مقیاس و كاليبره مناسب به شکل فشار نشان دهد . فشار سنج های ديجيتالی  امكانات بيشتری به کاربر از نظر تغيير واحدها، ثبت مقادير بیشینه و کمینه در حافظه داخلی و همچنين امكان كاليبره كردن آسان فراهم می کنند. این فشار سنج ها به عنوان فشار سنج صنعتی نیز استفاده می شوند، اما می توان به اين نكته اشاره كرد كه برای اپراتورها گيج فشار آنالوگ ملموس تر هستند و جهت مقايسه بصری بين مقادير مناسب ترمی باشند ولی باید گفت که تکنولوژی در حال پیشرفت است!!!

                                                            استرین گیج

فشار سنج دیجیتال نسبتا شبیه به فشار سنجهای آنالوگ به نظر می رسد با این تفاوت که به  کاربر امکان اندازه گیری فشار را با قابلیت و دقت بالاتری می دهند . اپراتور به راحتی با دکمه های روی دستگاه می توانید رنجهای فشار را تغییر دهید یا دستگاه را کالیبره کند. در مدلهای پیشرفته تر که انواع  فشار سنج صنعتی هستند امکان ذخیره سازی اطلاعات فشار  و همچنین قابلیت کالیبراسیون در نظر گرفته شده است . در مواردی که دقت بالا مورد نیاز باشد فشار سنج های  دیجیتال جایگزین مناسبی برای گیج های فشار آنالوگ هستند. در بعضی مدل های این فشارسنجها علاوه بر نمایش مقدار فشار، می توان به عنوان کنترلر (سوییچ)فشار  (Pressure switch) و یا حتی ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter) از دستگاه استفاده نمود.

ترانسمیتر اختلاف فشار : (Diffrentional Pressure Transmitter)

ترانسمیتر اختلاف فشار یک ابزار کلیدی در تجهیزات ابزار دقیق می باشد، که در فشار سنج های دیجیتال به  کار می رود. این تجهیز در اندازه گیری پارامترهای دیگر مانند ارتفاع مخازن و جریان سیال (flow)  نیز کاربرد دارد و با توجه به دقت و تکرار پذیری که در اندازه گیری جریان سیال و سطح مایعات دارند در صنعت بسیار پر کاربرد هستند.امروزه پیشرفت علم الکترونیک و استفاده ازمیکروپروسسور در این ابزارآلات امکان کالیبره و مانیتورینگ از راه دور آنها را ممکن کرده است .

 

                                            ترانسمیتر اختلاف فشار

ترانسمیتر فشار : (Pressure transmitter)

ترانسمیتر فشار یک ابزار پرکاربرد ابزار دقیق در کنترل و مانیتورینگ پروسه های گوناگون صنعتی می باشد. این ابزار علاوه بر این که در کنترل فشارها و نمایش مقادیر آنها در فشار سنج دیجیتال استفاده می شود می تواند به عنوان ترانسمیتر مقدار سطح مایع و در مدلهای دیفرانسیلی (ترانسمیتر اختلاف فشار) در مانیتورینگ جریان سیال و فلومتری به کار رود .

                                            kimo-temperature-and-differential-pressure-transmitter-seeanco.com-

این تجهیز در مدل قلمی و همچنین اسمارت در بازارها عرضه می شود .

کنترلر فشار: (Pressure Switch)

پرشر سوئیچ ها یا کنترلر فشار برای تنظیم فشار مخازن  ویا جلوگیری از افزایش فشار در محیط های تحت فشار کاربرد فراوان دارند. عمدتا پرشر سوئیچ به صورت مکانیکی مشابه فشار سنج ها با مکانیزم بوردون یا دیافراگمی و فانوسی (Bellows) در نقطه تنظیم (Set Point) یک رله را فعال می کند و با این فرمان کنتاکت در خروجی به عنوان یک کنترلر روشن On  و خاموشOff  عمل می کند. در نمونه های دیجیتال و الکترونیکی به جای بوردون یا دیافراگم از استرین گیج استفاده  می شود و در خروجی معمولا از ترانزیستور PNP (یا NPN) استفاده می شود. قابل ذکر است که در نمونه های پیشرفته تر خروجی 4 تا 20 میلی آمپر و نشان گر نیز وجود دارد .

برخی  دیگر از انواع فشار سنجهای الكترونيكی كه در كاربردهای صنعتی بكار می روند عبارتند از:

فشار سنج دیجیتال پيزو مقاومتی : فشار مكانيكی اعمالی منجر به تغيير مقاومت يک نيمه هادی می شود و  فشار اعمال شده اندازه گيری می شود


فشار سنج  دیجیتال خازنی
: با استفاده از ديافراگم و ايجاد يک خازن متغير فشار اعمالی اندازه گیری می شود.


فشارسنج  دیجیتال مغناطيسی
: ميزان جابجايی ديافراگم منجر به تغيير در اندوكتانس (خاصيت سلفی) LVDT ، اثر هال يا جريان  ادی می شود و فشار اندازه گيری می شود  LVDT .نوعی مبدل الكتريكی (حاوی چندين سيم پيچ سلونوئيدی) است كه برای اندازه گيری جابجايی های خطی بكار گرفته می شود.


فشار سنج  دیجیتال پيزو الكتريك
:  از اثر پيزو الكتريك( تغيير  ولتاژ خروجي  يك ساختار كريستالي در اثر اعمال فشار مكانيكی ) در برخی مواد خاص مانند كريستال كوارتز برای اندازه گيری فشار استفاده مي شود.


فشار سنج  دیجیتال نوری
: از تغييرات فيزيكی بعمل امده برروی فيبر نوری براثر اعمال فشار برای اندازه گيری فشار استفاده مي شود


فشار سنج  دیجیتال پتانسيومتری
: از حركت يک لغزنده برروی يك مكانيزم مقاومتی كه بطور متناسب با فشار اعمالی به لغزنده بوجود می آيد ومنجر به تغيير مقاومت می شود، فشار اندازه گيری می شود


فشار سنج  دیجیتال تشديدی
: از تغيير فركانس نوسان در يک مكانيزم حس كننده فشار  برای اندازه گيری فشار استفاده می شود

 

کامبیز فتح آبادی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *