فشارسنج بوردون چیست

فشارسنج بوردون

فشارسنج بوردون

فشار سنج بوردون که به فشارسنج عقربه ای نیز معروف است، در سال1852 اختراع  شد. فشار سنج بوردون دارای محدوده اندازه گیری بیشتری نسبت به فشارسنج های دیافراگمی و کپسولی است و معمولا برای اندازه گیری فشار های بالا استفاده می شود. فشار سنج بوردون یکی از پر کاربردترین ها در صنعت می باشد.

لوله بوردون یک لوله پیچشی از جنس فلز قابل ارتجاع به شکل دسته عصا با زاویه حدود 250 درجه می باشد. در لوله بوردون انتهای لوله مسدود و ابتدای آن به مخزن سیال مورد اندازه گیری متصل است. به هنگام اعمال فشار لوله بوردون به راست شدن تمایل می یابد که این تغییر حالت با تناسب گیری از وضعیت قبلی فشار تحت آزمایش را مشخص می کند. تغییر حالات لوله بوردون از طریق یک مکانیسم  چرخ دنده ای عقربهای روی صفحه درجه بندی شده را حرکت می دهد این درجات  که با حرکت عقربه مشخص می شوند را فشار نسبی سیال می نامند.

انواع فشارسنج بوردون

فشارسنج نوع C (لوله C) (C-Tube):

اساس این فشارسنج مبتنی بر طرح اولیه فشارسنج بوردون است که در بالا توضیح داده شده است. لوله C شکل  معمولا در داخل سایر فشار سنج ها  نیز به کار می رود. به گونه ای که در شکل می بینید با وارد شدن فشار به یک سر، سر دیگر به سمت بیرون تمایل می یابد که این حرکت به یک فنر منتقل می شود. به نوک متحرک لوله C یک میله رابط و انتهای دیگر آن به چرخ دنده متصل است که این چرخ دنده با چرخ دنده کوچک دیگری متصل به عقربه درگیر است. به طور دقیق تر با اعمال فشار لوله بوردون، میله سپس چرخ دنده قطاعی در ادامه چرخ دنده کوچک و عقربه روی صفحه به حرکت در می آیند.

با نگاه دقیق تر فنی ، این ابزار دقیق یک لوله با انتهای بسته است که زاویه ای در حدود 250 درجه دارد و زمانی که به آن فشار وارد می شود، در اثر اختلاف اندازه ی فشار محیط بیرونی ودرونی ، تمایل به بیرون پیدا می کند. تغیر وضعیت لوله متناسب با فشار مورد اندازه گیری است. باز و جمع شدن لوله بین 0.25 تا 0.4 اینج است.

                                          فشارسنج بوردون

فشارسنج لوله حلقوی(Helical Tube):

این نوع فشارسنج شامل نواری تو خالی دارای یک گام طولی است که با اعمال فشار تغییر شکل می یابد. جهت اندازه گیری فشارهای زیاد تا حد  بالای 600 بار از لوله های بوردون حلقوی استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که فشار سنج ها و ثبات هایی که از مکانیزم حلقوی و حلزونی استفاده می کنند دارای اصطحکاک کمتر و حساسیت بالاتری هستند.

                                        فشار سنج لوله حلقوی

فشارسنج  لوله حلزونی((Spiral Tube:

این فشارسنج متشکل از لوله ای است که به  دورخود به طور فنری-حلزونی چرخیده است. این فشار سنج با چرخش 360 درجه عقربه خود قابلیت اندازه گیری فشار بالا  را دارد و نیز دارای حساسیت و دقت اندازه گیری بیشتری نسبت به طرح C است.

                                          فشارسنج لوله حلزونی

کامبیز فتح آبادی
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • محمد 19 فروردین 1403 / 12:53

    بسیار عالی بود استفاده کردم سپاسگزارم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *