فلومترمغناطیسی چیست؟

فلومتر مغناطیسی Electromagnetic Flow Measurement :

فلومترهای الکترومغناطیسی به کمک اندازه گیری تغییرات شارمغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری می توانند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه گیری کنند. درحقیقت با ایجاد شار مغناطیسی در سیال عبوری از فلومتر و اندازه گیری آن می توان به یک فلومترالکترومغناطیسی دست پیدا کرد.

کاربردهای فلومتر مغناطیسیElectromagnetic Flow Measurement:

  • تاسیسات آب فاضلاب، خروجی سدها، چاه ها، ایستگاه های پمپاژ، خطوط آبرسانی شهری و روستایی همچنین اندازه گیری آب خام ، شرب یا تصفیه شده ، هرزآب ، فاضلاب و…
  • صنایع شیمیایی ، اسیدها، سودهای سوزآور، سرشین ، چسب
  • صنایع غذایی، آب معدنی، شیر، ماست، دوغ، ملاس، شیره چغندر
  • صنایع دارویی
  • صنایع فلزی / معدنی
  • صنایع کاغذ / خمیرکاغذ
  • صنایع دریایی
  • صنایع شبکه لوله های آب / مدیریت نشست آب
  • صنایع آبیاری کشاورزی
  • صنایع اندازه گیری / خرید و فروش آب

فلومتر مغناطیسی چیست ؟

فلومترهای مغناطیسی از جمله دستگاه های اندازه گیری دبی هستند که قابلیت اندازه گیری دبی مایعات با رسانائی بالاتر از 5 میکرو زیمنس را دارا می باشند. خطای اندک، عدم وجود افت فشار، نداشتن قطعات مکانیکی و قیمت مناسب در مقایسه با دیگر تجهیزات، این فلومتر را در زمره پرمصرف ترین فلومترها قرارداده است. این نوع فلومترها به دو صورت In Line و Insertion در بازار می باشند.

فلومتر مغناطیسی In Line

نحوه عملکرد فلومتر In Line به چه صورت است ؟

در این نوع فلومترها با عبور جریان مایع از یک میدان مغناطیسی، بر طبق قانون فارادی در مایع میدان الکتریکی القا میشود که شدت آن متناسب با سرعت (یا دبی) مایع است. با اندازه گیری این میدان الکتریکی مقدار دبی به دست میآید.

موارد کاربرد فلومتر مغناطیسی:

کاربرد عمدة این روش در اندازهگیری دبی مایعاتی است که هادی الکتریسیته باشند. اندازهگیری دبی آب معمولی، مایعاتی که در صنایع غذايی به کار میروند و اسیدها، از جمله کاربردهای مرسوم این فلومتر هستند. مایعات نفتی و آب مقطر، هادی الکتریسیته نیستند؛ بنابراین با استفاده از این روش نمیتوان دبی آنها را به دست آورد.

دبی سنج مدل DMH از سری فلومترهای مگنت یا مغناطیسی برای اندازه گیری و نمایش میزان دبی سیالات مایع ، پالپ و چسب ها و دیگر سیالات رسانای و هادی بدون افت فشار در طول مسیر طراحی گردیده است که امکان استفاده در محیط های سخت و خشن را دارا می باشد.

زمانی که یه سیال از میان یک میدان مغناطیسی بطور مستقیم گذر می کند یک ولتاژ الکتریکی براساس قانون فارادی در آن القا می گردد. در این حالت ولتاژ القایی متناسب با میزان فلوی عبوری می باشد. فلومتر یک سنسور بر روی خود دارد که میزان ولتاژ القایی را اندازه گیری کرده و به پردازنده مرکزی اعلام می کند که پردازنده این سیگنال را به یک سیگنال استاندارد جریانی 4-20 mA یا پالسی تبدیل می کند.

سیگنال اندازه گیری شده توسط سنسور قابل دریافت توسط ترنسدیوسر به صورت باسیم و بی سیم می باشد.

عواملی همچون فشار ، دما ، غلظت و ویسکوزیته تاثیری بر روی مقدار فلوی اندازه گیری شده ندارند. در هنگام استفاده از این سری از فلومترها می بایست توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این سری تا حد امکان از عبور اجسام جامد یا حباب های هوا از درون سنسور پرهیز کنید زیرا این کار باعث ایجاد خطا در قرائت اطلاعات از سنسور می گردد.

این سری از سنسورها در ابعاد و سایزهای گوناگون تولید و به بازار عرضه گردیده است.

از جمله عمده ترین کاربردهای این خانواده می توان به موادی همچون اسیدها ، الکالیس ها ، چسب ها ، آب های آشامیدنی و آب های فاضلاب اشاره نمود.

ساختمان فلومترالکترومغناطیسی  Electromagnetic Flow Measurement:
قسمت الکترونیک یا پروسسور
سیم پیچ ها ایجاد میدانی
الکترودها
بدنه فلومتر
فلومترهای الکترومغناطیسی معمولاً در دمای حداکثر۸۰° درجه کار می کنند و با توجه به لایتر داخل فلومتر در کاربردهای مختلف لایتراز جنس تفلون یا هارد رابرو … ساخته می گردد.
فلومتر الکترومغناطیسی بر اساس قانون القای فارادی براساس اگر جسم هادی درون یک میدان مغناطیسی حرکت کند ولتاژ در دو سرهائی القا می شود این ولتاژالقایی متناسب با سرعت هادی خواهد بود.
کاربرد این روش را محدود به سیالات رسانا می کند.
درچند دهه ی گذشته پس ابداع تکنولوژی ساخت فلومترالکترومغناطیسی ، تکنولوژی های دیگرمانند فلومترهای اولتراسونیک ultra sonic flow meters ، فلومترهای توربینی Turbine flow – meters و غیر ابداع گردید.
ولی هیچ یک از این تکنولوژی ها، تا کنون نتوانسته اند با دقت قابل اعتماد بودن مقادیر قرائت شده فلومترهای الکترومغناطیسی برابرنمایند. واضح است ازآنجا که سرعت در نقاط مختلف سطح مقطع لوله، متفاوت می باشد (پروفیل سیال)، سرعت واقعی در هر سطح مقطع، میانگین سرعت کلیه نقاط آن می باشد. علت دقت بالای کنتورهای مغناطیسی آن است که دبی لحظه ای اندازه گیری شده، میانگین دبی لحظه ای میلیون ها نقطه داخل استوانه کنتوراست که دائماً درحال اندازه گیری می باشند. بعنوان نمونه در فلومترهای اولتراسونیک با دو سنسور، دبی اندازه گیری شده همواره میانگین دبی نقاط مختلف در روی مسیرحرکت سیگنال بین دو سنسوراست نه نقاط داخل کل حجم لوله در نتیجه بهترین دقت فلومترهای اولتراسونیک با دو سنسور ۱± تا ۳± درصد حداکثرمقدارقابل قرائت فول اسکیل (FS: Full Scale) می باشد. درحالی که دقت فلومترهای الکترومغناطیسی بهتراز ۰٫۵± تا ۰٫۲± درصد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *