آشنایی باارت سنج سه سیمه

تجهیزات وابزار دقیق سیانکو

یکی ازساده ترین و متداول ترین نوع از ارت سنج ها ارت سنج سه سیمه می باشدکه با اتصال یک سیم به چاه ارت و دو پین به فواصل ۵ الی ۱۰ از یکدیگر کار اندازه گیری مقاومت چاه ارت را انجام می دهد.

اندازه گیری مقاومت زمین با ارت سنج سه سیمه با استفاده ازدو میخ کمکی از متداول ترین روشهای اندازه گیری ارتینگ چاه میباشد . در این روش از یک الکترود و دو میخ کمکی استفاده میشود که در یک راستا و در فواصل معین “حدود ۵ الی ۱۰ متر از یکدیگر” قرار میگیرند و با استفاده از سیم های رابط “کابل ارت سنج” به دستگاه متصل میشود .

دستگاه ارت تستر افت پتانسیل را در ناحیه بین الکترود و میخ کمکی نزدیک به الکترود اندازه میگیرد و در ادامه دستگاه با ایجاد جریان متناوب ثابت با دورترین میخ کمکی به صورت خودکار میتواند با استفاده از قانون اهم V=IR مقدار مقاومت زمین را محاسبه کند .

ارت سنج یا همان دستگاه تست مقاومت زمین شبیه میگربرای اندازه گیری مقاومت طراحی گردیده با این تفاوت که مقاومت زمین بسیار کمترازعایق های معمول می باشد. در حقیقت رنج میگر در بازه مگا اهم و تستر مقاومت زمین در حدود اهم مبیاشد.از دستگاه تست مقاومت زمین(ارت تستر) معمولا برای اندازه گیری مقاومت بین دو نقطه زمین در حدود ۵ یا ۱۰اهم است استفاده میکنند.ارت تسترها معمولا دارای سه عدد کانکشن هستند که به کمک میله ای فلزی امکان اتصال به زمین داشته و به نام الکترودهای جریان، زمین، و پتانسیل شناخته میشوند.

نحوه تست چاه ارت :

اندازه گیری مقاومت چاه ارت وسط یک عدد ترانسفورماتور ایزوله ، یک عدد ولتمتر و یک عدد آمپرمتر

در این حالت  سوند ها را در زمین قراردهید سپس آمپر متر را با ثانویه ترانس سری نمایید و یک سر آزاد ترانس را به سیم چاه ارت وصل نموده ویک سر آمپر متر را به سوند آخر وصل نمایید . یکسر ولتمتر را به سیم چاه ارت و سر دیگرآن را به سوند اول وصل نمایید سپس اولیه ترانس ایزوله را به برق 220 ولت وصل نموده و مقدار ولت قرائت شده را بر مقدار عدد آمپر متر تقسیم نمایید.مقدار بدست آمده مقاومت تقریبی چاه ارت شما می باشد.

روش تست چاه ارت با ارت تستر یا مگر به این صورته که 3تا میله داره یکی رو به سیم مسی که بالا آوردیم وصل میکنیم و 2تای دیگر را در 10 و20 متر  بعد از چاه ارت به زمین میکوبیم و بعد مقاومت زمین را میگیریم . اما اگر ارت تستر نداشتید میتوانید با یک فیوز مینیاتوری 10 آمپر چاه را تست کنید به این صورت که یک سر فیوز را به برق وصل میکنید و بعد فیوز را وصل کرده ویک سیم هم به چاه ارت وصل کرده ودر یک لحضه به فیوز میزنید اگر فیوز قطع شد چاه شما مقاومتش خوب می باشد.

اینکه چطوری میتوان چاه ارت را تست کرد نیاز  دارد به  :

1 – آشنایی شما با دستگاه ارت سنج و یا روشهای تست  مقاومت چاه ارت

آزمایش مقاومت چاه ارت با هر دستگاهی میبایست طبق شرایط مذکور در راهنمای آن دستگاه صورت گیردنتیجه عددی با توجه به شرایط فیزیکی و زمانی بدست می آید.

برای حصول پاسخ صحیح میبایست طبق شرایط یا مفروضات خاص اقدام کرددر کل نمونه ای از تست چاه ارت به صورت زیر است:

1 – میل آزمایش به فواصل تقریبی 10 و 5 متر از چاه ارت  ( در یک راستا )در  سطح (دقت شود )زمین دست نخورده ( ترجیحا ) قرار میدهند

2 – سلامت دستگاه جهت تست صحیح را بررسی میکنند ( وجود باطری و ولتاژ و جریان تست )

3 – بکمک سلکتور و رئوستا عقربه را به حالت تعادل میرسانند ومقاومت چاه ارت را می خوانند

از آنجا که میبایست حوزه مغناطیسی چاه رعایت گردد تا خنثی سازی خطای اتصالی به صورت صحیح صورت گیرد لذا مقدار مقاومت با رعایت شرایط استاندارد ملاک خواهد بود

برای اینکه معلوم شود مطلب را گرفته اید حال بفرمایید مقاومت چاه ارت مورد نظرتان چقدر است ( صرفا دنبال پاسخ موردی نباشید بلکه مطلب را دریابید !! )

شما میتونید با دستگاه ارت تستر میزان اهم چاه ارت را اندازه بگیریددردو حالت میبایستی اندازه گیری کرد:1-در حالت بسته (رینگ)2-در حالت باز

در حالت بسته باید زیر 2 اهم باشد ودر حالت باز زیر 5 باشد.در غیر این صورت باید چاه را احیاء کنید.

دو میخ مربوط به دستگاه را در طرفین چاه ارت یکی را در فاصله 5تا10متری برای سیم زرد ودیگری10تا20 متری برای سیم قرمز در زمین گلی یا هر زمین غیر سخت فرو میکنیم .

،دستگاه سه سیم سبز ،زرد وقرمز دارد .یک سر سیم سبز به دستگاه وسر دیگر سیم به اتصال کابلشو درون چاه ارت .یک سر سیم زرد به دستگاه سر دیگر به میخ فرو رفته به زمین .یک سر سیم قرمز به دستگاه سر دیگر به میخ آنگاه دستگاه را بر روی رنج اهم سنجی می گذاریم.

اندازه گیری ولتاژ تست :
سلکتور را روی Earth Voltage قرار دهید و پراپ ها را به ترمینال های E و V متصل کنید . نمایشگر میزان ولتاژ تست را نشان میدهد .

نکته :
در هنگام تست ولتاژ ارت پراب ها به E و V وصل باشد و پراپ های C و P باید خالی باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *